عرض سلام، ادب و احترام دارم خدمت شما دانش آموزان عزیزم؛ میلاد آقابراری هستم، موسس و مدرس مجموعه آموزشی بالابریم؛ جایی که سعی می کنیم با هم و در کنار هم تا دستیابی به قله های موفقیت در کنکور رشد و صعود را تجربه کنیم.

در خدمت شما هستم با یک فایل آموزشی که در آن یک دغدغه مهم شما پاسخ داده خواهد شد. دانش آموزانی که مطالعه برای کنکور را شروع کرده اند؛ در حال حاضر و آن دسته از دانش آموزان که می خواهند شروع کنند در آینده نزدیک با آن مواجه خواهند شد.چطور می توانیم یک برنامه ریزی اصولی داشته باشیم؟

در این فایل با اصول اولیه برنامه ریزی برای کنکور آشنا خواهیم شد. البته آموزش های برنامه ریزی درسی ادامه خواهد داشت که در آینده نزدیک منتشر خواهیم کرد.

از چه دغدغه ای صحبت می کنیم؟ دانش آموزی را در نظر بگیرید که برنامه ای را با شوق و ذوق برای آزمون آزمایشی پیش رو طراحی می کند. اما هرچه از زمان باقی مانده تا آزمون می گذرد؛ یا طبق برنامه پیش نمی رود و آن را اجرا نمی کند یا برای آن دسته از دانش آموزانی که برنامه هایشان را اجرا می کنند؛ در انتها که صفحه کارنامه آزمون را بررسی می کنند با نتیجه رضایت بخشی که درخور تلاش هایشان باشد روبرو نمی شوند.

پس در برنامه ریزی برای کنکور باید گام ها و اصولی را یاد بگیریم و در برنامه هایمان رعایت کنیم تا بتوانیم نتایجی را کسب کنیم که مدنظر ما است. اصولی که برنامه ما را قابل اجرا کند.

متاسفانه اکثر برنامه ریزی ها که توسط دانش آموزان انجام می شود غیر اصولی و غیر قابل اجراست.اما دانش آموز دائما در تلاش است تا آن را اجرا کند و زمانی که خود را در اجرای برنامه درسی ناتوان می بیند در عوض اصلاح روش برنامه ریزی درسی، به خود برچسب های مختلفی می زند که اثر مخرب آن تا سر جلسه کنکور و حتی در زندگی فردی و شغلی فرد باقی می ماند. برچسب هایی مانند:

 • من بی عرضه ام
 • من من اراده ندارم
 • من هیچ کاری رو نمی تونم تا آخرش انجام بدم
 • من هیچوقت نمی تونم موفق بشم
 • و …..

اصل اول؛ خود تحلیلی و خودآگاهی

در این اصل که قبل از هر برنامه ریزی برای آزمون بعدی لازم الاجرا است؛ شما باید از دو جنبه عملکردتان را تحلیل کنید:

اولا؛ تحلیل آنچه انجام داده اید

 • در بازه زمانی آزمون آزمایشی گذشته تا این آزمون چه کار هایی انجام داده اید؟
 • چند ساعت مطالعه کرده اید؟
 • چه مقدار از ساعت مطالعه صرف مطالعه هر یک از درس ها شده است؟
 • چه مقدار از ساعت مطالعه تان صرف یادگیری مطالب جدید، چه مقدار صدف مرور مطالب گذشته و چه مقدار صرف تست زنی شده است؟
 • چند ساعت را با هدر دهنده های زمان (تلفن همراه، تلوزیون و کامپیوتر) گذرانده ام؟

برای اینکه بتوانید چنین تحلیلی از خودتان داشته باشید؛ باید دفتری تهیه کنید و تمام موارد بالا را در طول روز زیر نظر داشته و به محض پرداختن به هر کدام در صفحه مربوط به همان رو بنویسید.تاکید زیادی روی نوشتن دارم به دلیل اینکه تخمین شما در انتهای بازه زمانی عموما غیر دقیق و نادرست خواهد بود.

در اولین جلسه از دوره های کوچینگ کنکور که با دانش آموزان عزیز دارم؛ از آن ها سوالات بالا را می پرسم و پاسخی که می دهند را یادداشت می کنم و فعالیت گفته شده را به عنوان تکلیف برایشان مشخص می کنم. یعنی تا جلسه آینده تمام فعالیت هایشان در اپلیکیشنی باید ثبت کنند. عموما تفاوت پاسخ دانش آموزان در جلسه اول با گزارش اپلیکیشن بسیار چشم گیر است. و خود دانش آموزان از ساعت های زیادی که از هدر رهنده های زمان استفاده کرده اند متعجب می شوند.

دوما؛ تحلیل نتیجه آزمون

حال که می دانید تا جلسه آزمون چه فعالیت هایی داشته اید؛ نوبت آن است که کارنامه آزمون آزمایشی تان را تحلیل کنید. تحلیل کارنامه آزمون آزمایشی به تنهایی ارزش چندانی ندارد زیرا شما نمی دانید آن نتیجه با چه تلاش هایی به دست آمده است و برای ارتقای آن نتیجه چه تفاوتی را در فعالیت هایتان باید رقم بزنید.

برای مثال فرض کنید در درس زیست شناسی به درصد 30 رسیده اید. برای اینکه درصد خود را به 60 ارتقا دهید چه تغییری در برنامه ریزی درسی خود باید ایجاد کنید؟ اگر بدانید برای کسب درصد 30 در آزمون آزمایشی چه تلاش هایی انجام داده اید، بسیار راحت تر برنامه ریزی خواهید کرد.

اصل دوم: برای رسیدن به چه نتیجه ای در آزمون بعدی برنامه ریزی درسی انجام می دهم؟

اگر هدفی که برای کنکور تعیین کرده اید را قله کوه در نظر بگیریم؛ باید تعدادی توقف گاه در مسیر تعیین کنید تا به شماکمک کنند تا در مسیر درست به حرکتتان ادامه دهید.آزمون های آزمایشی نقش توقف گاه ها در مسیر کنکور را به خوبی برای شما ایفا می کنند.شما باید تعیین کنید تا آزمون آزمایشی بعدی چه مقدار از کوه کنکور را بالا خواهید رفت.

البته همانطور که در ابتدای این اصل خواندید، زمانی این توقف گاه ها به شما کمک خواهد کرد که شما پیش از قله کوه را تعیین کرده باشید.کاملا تعجب برانگیز است برنامه ریزی بعضی دانش آموزان که در آن مشخص می کنند تا آزمون آزمایشی بعدی می خواهد در فلان درس افزایش درصد داشته باشند بدون آنکه بدانند در انتهای مسیر کنکور می خواهد به چه رشته ای دست پیدا کنند. شاید برای قبولی در آن رشته درس های مهمتری و با ضریب بیشتر وجود داشته باشد که برای افزایش درصد در اولویت باشند.برای مثال، آیا ساعت مطالعه ی درس شیمی دو دانش آموز که یکی از آن ها هدفش داروسازی است و دیگری پزشکی باید به یک اندازه باشد؟

مقالات زیر به شما در زمینه هدفگذاری برای کنکور کمک خواهد کرد:

 • هدفگذاری برای کنکور

خطر سقوط، مراقب دو پرتگاه کنارتان باشید:

 1. درس خواندن برای اینکه صرفا کاری انجام داده باشید. در مثالی که برایتان گفتمی، می شود مثال کسی که یک مسیری را می رود بدون اینکه بداند در انتهای این مسیر می خواهد به کجا برسد. قدم می زند که فقط کاری انجام داده باشد.
 2. راه چند ماهه را یک شبه رفتن.همانطور که بریتان گفتم، از زمانی که مشخص می کنی از جان کنکور چه می خواهی، یک مسیر چند ماهه در پیش رو داری تا دانش و مهارت هایت را افزایش دهید و فرد شایسته ای برای کسب رشته مورد نظر شوید. پس به خودتان فرصت بدهید و سعی نکنید تا آزمون آزمایشی بعد همه ی درس ها را پیشرفت دهید. همه کاره ی هیچ کاره نشوید.

پس با این دو اصل مشخص کردید در روز های گذشته چه کارهایی انجام دادید و در نهایت چه نتیجه ای گرفتید. و متناسب با آن مشخص می کنید، در نتیجه چه تغییری می خواهید ایجاد کنید.

اصل سوم، اقدامات را از پیش تعیین کنید:

حالا که می دانید در نتیجه چه تغییراتی می خواهید ایجاد کنید، اقداماتی را تعیین کنید تا شما را به آن نتایج برساند. یعنی در رابطه با اهداف کوتاه مدتی که برای آزمون بعدی تعیین کردید به سه سوال پاسخ دهید:

 • چه تفاوتی می خواهید در کار هایتان نسبت به دوره قبل ایجاد کنید؟
 • چه زمانی آن کار ها را می خواهید انجام دهید؟
 • از چه امکاناتی می خواهید استفاده کنید؟

مثلا تصمیم گرفته اید در درس های زیست شناسی و دین و زندگی، افزایش ده درصدی داشته باشید. پاسخ به سه سوال بالا می توانید اینگونه باشد:

 • چه تفاوتی می خواهید در کار هایتان نسبت به دوره قبل ایجاد کنید؟

برای هر مبحث زیست شناسی 10 تست بیشتر بزنم.

برای حفظ کردن کلید واژه آیات، فلش کارت درست می کنم.

 • چه زمانی آن کار ها را می خواهید انجام دهید؟

هر شب قبل از خواب تست های زیست شناسی را می زنم.

بعد از نهار که حس درس خوندن ندارم، فلش کارت دین و زندگی می سازم.

 • از چه امکاناتی می خواهید استفاده کنید؟

برای تست زیست شناسی از کتاب میکرو گاج استفاده می کنم.

برای ساخت فلش کارت، از نکات آموزشی جزوه استادم استفاده می کنم.

مراقب باش:

اقدامات را در حد توان خود تعیین کنید. اگر نسبت به دوره پیش اقدامات بسیار سنگین تری را در نظر بگیرید؛ یا موفق به انجام آن نمی شوید و یا اگر انجام دهید، بازدهی بسیار پایینی برایتان خواهد داشت. برای مثال اگر هفته گذشته 30 ساعت مطالعه کرده اید، این هفته نهایتا برای 35 ساعت برنامه ریزی کنید، نه 50 ساعت.

به جای اینکه تغییرات شدیدی در برنامه تان ایجاد کنید، گزارش کار هفته پیش را الگو قرار داده و سعی کنید برنامه ای مطابق آن برای خود طراحی کنید با این تفاوت که چینش درس ها، زمان مرور و تست و … را اصولی تر کنید.

اصل چهارم، ارزیابی و اصلاح:

اگر نتیجه برنامه تان را سر جلسه آزمون ببینید، دیگر فرصتی برای جبران نخواهید داشت. پس روندی را طراحی کنید تا قبل از جلسه آزمون از نقاط ضعف برنامه تان مطلع شده و آن را اصلاح کنید. باید چک کنید که آیا این مسیری که آن را طی می کنید، شما را به هدفتان می رساند یا نه؟

بهترین ابزار این است که تست های سنجشی بزنید. زمان هایی که درسی را مرور می کنید، تست بزنید تا از میزان تسلط تان بر مطلب مطلع شوید. اگر افزایش تلاش تان باعث گرفتن نتیجه بهتر د آن درس نمی شود، موارد زیر را چک کنید:

 • در زمان مطالعه از تست آموزشی استفاده کرده اید؟
 • تست هایی را که می زنید، تحلیل می کنید؟
 • فاصله زمانی مطالعه تا مرور را رعایت کرده اید؟
 • روش مطالعه در آن درس را می دانید؟

نقاط ضعف تان را پیدا کنید قبل از اینکه سر جلسه کنکور یقه شما را بگیرند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *